Tučňáci
Kupříkladu tučňák císařský ( znáte ho z filmu Putování tučňáků - vřele doporučuji
)
Je to největší tučňák, nejodolnější a zároveň nejjižněji hnízdící mořský pták světa. Žije na ledových polích Antarktidy a bez problémů snáší třicetistupňové mrazy i ledové vichřice. Jak to múže vydržet? Zaprvé má velmi husté peří - ano čtete správně, sice to vypadá jako chloupky,ale ne je to peří - z jednoho centimetru čtverečního kůže vyrůstá až dvanáct pírek. A samozřejmě při pohledu na tyto cvalíky je jasné že mají silnou vrstvu podkožního tuku. Do mrazu jsou tedy vybaveni výborně.
Když se chtějí rozmnožovat sejdou se všichni tohoto druhu v březnu na jednom místě kdesi v Antarktidě a najdou si jednoho druha nebo družku. Tyhle páry (když se jim zadaří) jsou odměněni pouze jedním velikým vejcem, ze kterého se pak vylíhne jedno mládě. Ale to taky není bohužel jisté. Rodiče si totiž vejce v jednom okamžiku předávájí (samička samečkovi). Pokud bude vajíčko vystaveno chladu moc dlouho, pukne a rodiče budou bez potomka. Po předávce se jdou všechny samičky najíst do moře. Jde o několik kilometrů! Samec pak zahřívá vejce ještě dalších 40 až 50 dní! Celou jdobu jsou bez jídla a v děsivých mrazech se tisknou k sobě, aby se zahřáli. Matky se vracejí až po vylíhnutí mláďat a přesto je po hlase poznají!
Závěř: Tihle ptáci jsou nádherným příkladem že trpělivost vytrvalost a věrnost se vyplácejí. Mít lidé tyhle vlastnosti byli bychom na tom možná o dost lépe. A co myslíte vy?
Náhledy fotografií ze složky Tučňáci